Lombok je ostrov plný úžasných dobrodružství vzdálený jen půl hodiny letu od Bali. Na Lombok jsem se vypravil již několikrát a dohromady na ostrově strávil pár měsíců zkoumáním toho nejlepšího, co lze na opomíjeném sousedovi Bali dělat. A je toho opravdu hodně.

Viděl jsem úžasné vodopády a slunil se na plážích s jemným bílým i růžovým pískem. Trhal sladké jahody na úpatí sopky Mount Rinjani, vstoupil do jeskyně plné švábů a netopýrů. Díky příteli z Lomboku mi bylo umožněno procházet a fotit interiéry mešity Islamic Center NTB v Mataramu. Navštívil jsem ostrůvky na západním pobřeží, kde je fantické šnorchlování nad neporušenými korály. Procestoval jsem odlehlé kouty východní části ostrova. A zažil spoustu dalších dobrodružství, která jsem zdokumentoval a vyfotografoval se svým přítelem. Doufám, že si Lombok užijete stejně jako my a najdete inspiraci pro své cestovní plány na tomto úžasném ostrově.

sopka rinjani_hora_sembalun_lombok
Pole v údolí Sembalun pod sopkou Rinjani

***

Jak se dostat na Lombok

Chcete-li se dostat na Lombok, existují pouze dvě možnosti, letadlo a loď. Lety jsou operovány z mnoha měst v Indonésii. Lombocké mezinárodní letiště Zainuddin Abdul Madjid však již vítá i lety ze zahraničí, například ze Singapuru nebo Kuala Lumpur.

Chcete-li najít nejlepší a nejlevnější lety na cestu na ostrov Lombok, podívejte se na Skyscanner. Zde můžete porovnat ceny, časy odletů, dobu letu a různé letecké společnosti.

Na Lombok se také můžete dostat lodí z okolních ostrovů Bali, Jáva, Gili ostrovy, Sumbawa. S velkou pravděpodobností, pokud zvolíte přepravu lodí, pojedete z ostrova Bali. Z přístavu v Padangbai vyplouvají 24 hodin denně trajekty do přístavu Lembar na Lomboku. Cesta většinou trvá 3 až 4 hodiny a na trajekt si můžete vzít s sebou skútr, nebo auto. Cena jízdenky pro pasažéra je 57 000 IDR (91 Kč), pokud pojedete se skútrem, zaplatíte 146 000 IDR (235Kč).

cestovatel_trajekt_ferry_bali_lombok_moře_oceán

***

Tipy na ubytování na Lomboku

Lombok je relativně velký ostrov a proto je dobré během cestování vystřídat několik ubytování a z nich podnikat výlety do okolí. Především více turisty navštěvované oblasti, hlavní město Mataram, jižní Kuta, nebo turistické centrum Senggigi, nabízí téměř nekonečné možnosti ubytování, ve všech cenových relacích. V odlehlejších částech ostrova budete muset trochu slevit z nároků a spokojit se s nižším standardem.

Sembalun (sever pod Rinjani) – Radiya Guesthouse – dřevěné bungalovy na kůlech s krásným výhledem na okolní hory u velice ochotného majitele.

Tetebatu (centrální část) – Sama Sama bungalows – romantické dřevěné domečky v tropické zahradě v klidné lokalitě

Mataram (hlavní město) – Dewi Sri Questhouse – perfektní ubytování pod patronátem příjemného australského majitele, který vede vše k naprosté dokonalosti

Sekotong (jihozápadní část) – Krisna Bungalows – tradiční bungalovy s rákosovou střechou přímo u pláže

Kuta (jižní část) – Kuta Baru hotel – pěkný hotel s čistými pokoji a bazénem. Součástí je restaurace s chutným jídlem. Vzdálenost od pláže Kuta beach 5 minut volné chůze.

Jihovýchodní výběžekOYO 1837 Telone Bungalow – bungalovy na konci světa, kde budete mít naprostý kontakt s přírodou, poblíž pláže s růžovým pískem.

 

bungalow_dřevěný domek_tropický ráj_romantické ubytování

***

Kam vyrazit na Lomboku

Severní část ostrova

Pokud budete chtít navštívit některé z následujících zajímavostí jako Bukit Selong nebo Mangku Sakti Waterfall, doporučuji ubytovat se v oblasti Sembalun v Radiya Guesthouse.

Rinjani treking

Majestátní hora Mount Rinjani je druhá nejvyšší sopka v Indonésii, s vrcholem ve výšce 3726 m n.m. Dobývání vrcholu je jistě dost skličující, ale budete velkoryse odměněni. Samotné jezero Segara Anak v kráteru sopky rozhodně stojí za náročný třídenní trek a vynaložené úsilí. Výhledy během cesty jsou opravdu neskutečné.

Rinjani_sopka_kráter_segara anak_jezero_lombok

***

Sembalun jahody

V horské vesničce Sembalum, na úpatí sopky Rinjani, ve výšce 1150 m n.m. se výborně daří jahodám, které chutnají výtečně. Celá oblast je poseta nespočtem polí, kde si za mírný poplatek můžete nasbírat chutné šťavnaté plody, nebo si koupit jahody přímo od farmářů.

jahody_ovoce_děti_prodejce_muslimka_zemědělci_sembalun_lombok

***

Bukit Selong

Nejhezčí místo v Sembalun na pozorování východu slunce je z vršku Bukit Selong, jehož předností je krása přirozeného panoramatu. Je zaručeno, že si zamilujete pahorek v výhledem do údolí s políčky, která vypadají jako velké záplaty na kalhotách. Tato přírodní, pěkně zelená scenérie uklidňuje nejen oči, ale také se na tomto kopci budete cítit klidně a pohodlně. Jistě vás nepřekvapí, že mnozí návštěvníci využívají zdejší přírodní krásy jako pozadí svých fotografií při pořizování selfie.

bukit selong_pole_krajina_sembalun_krajina_lombok

***

Sendang Gile a Tiu Kelep waterfall

Vodopády Sendang Gile a Tiu Kelep jsou dva scénicky hezké vodopády na severu Lomboku. Nacházejí se v husté džungli u vesnice Senaru, což je oblast, kde pobývá většina turistů, než se vydá na trek na horu Rinjani. Sendang Gile je velkolepý dvoustupňový vodopád, který padá do mělké řeky. Tiu Kelep se nalézá hlouběji v džungli a vede k němu dobrodružná cesta pralesem a korytem řeky. Když přijedete do obrovského přírodního amfiteátru, spatříte mnoho vodopádů vytékajících ze skalní stěny porostlé bujnou vegetací a uprostřed obrovský příval mohutně stříkající vody.

Tiu Kelep_vodopád_katarakt_lombok

sendang gile_vodopád_kasdáda,katarakt_lombok

***

Kuda Sembareani a Mangku Sakti Waterfall

Vyprávění o přírodních krásách Lomboku nikdy neskončí. Obří podíl na tom mají i dva dobře skryté vodopády v tropické krajině. Oba vodní úkazy se nacházejí nedaleko od sebe a leží na stejné řece, která vytéká z jezera Segara Anak v kráteru sopky Rinjani. Díky příměsi síry v toku je voda mléčně bílá. Níže položený vodopád Kuda Sembareani se ukrývá v malebném skalním kaňonu s hladce opracovanými stěnami. Tento vodopád vám dá pocit, jako když se koupete u sebe doma, hrajete si s vodou nebo jen prozkoumáváte přírodní prostředí. Zatímco druhý vodopád Mangku Sakti, dále proti proudu, je mohutný proud vody zbarvující skály do žlutého odstínu.

Sembareani_kaňon_skalní stěny_waterfall_vodopád_řeka_síra_mléko_mléčná voda_lombok

mangku sakti waterfall_vodopád_řeka_síra_mléko_mléčná voda_lombok

***

Střední část ostrova

Následující tři zajímavé lokality je ideální navštívit, když se ubytujete v oblasti Tetebatu, v romantickém ubytování Sama Sama bungalows s dřevěnými bungalovy uprostřed udržované tropické zahrady.

Monkey Forest rezervace

Přírodní rezervace se nachází přibližně 4 km na sever od vesnice Tetebatu a leží v nadmořské výšce 700 m n.m. Díky tomu je vzduch v této oblasti mírně chladný a osvěžující. Opičí les je tak trochu jako Moneky Forest v Ubudu na Bali, ale bez komerce a davů turistů. Jak název napovídá, najdete zde spoustu volně žijících opic, mnoho druhů ptáků a nedotčenou lesní vegetaci. Les je velice rozsáhlý a neznačené pěšiny se často rozdělují, zabloudit zde je velice snadné. Kdo si netroufá vyrazit na túru sám, může lesní park prozkoumat ve společnosti zkušeného průvodce z řad strážců parku.

opice na stromě_makak_primát_monkey forest_lombok_tetebatu

***

Sarang Walet Waterfall

Jen několik málo kilometrů od ubytování Sama Sama Bungalows se řeka protékající údolím propadá do skalního kaňonu, který je v horní části velmi zúžený. K vodopádu vede jediná cesta a to právě řekou vymletým kaňonem, který připomíná tunel. Název Sarang Walet znamená vlaštovčí hnízdo a získal jej díky vlaštovkám, které staví hnízda ve skalních stěnách. Cesta k vodopádu je opravdu dobrodružná a na konci na vás čeká pohádkově kouzelné místo. Brodíte řeku v mělkém proudu, přelézáte skály, přecházíte přes lávky z bambusu, až uslyšíte a uvidíte tento úžasný podzemní vodopád. Pokud si chcete zaplavat, vezměte si oblečení na převlečení!

Sarang Walet waterfall_vodopád_kaňon_jezírko_tetebatu_lombok

***

Benang Stokel a Benang Kelambu waterfall

Existují jen dva způsoby, jak si hrát ve vodě a osvěžit se – na pláži a ve vodopádu. V samém středu ostrova Lombok najdete vodopád Benang Stokel, který doslova vybízí k dovádění v přírodním jezírku se svěží a čistou vodou. O kilometr dál v džungli na vás čeká scénický vodopád Benang Kelambu. Opravdu jedinečný vodopád neskutečné krásy. Epická stěna popínavých rostlin a lián skrývá několik kaskád, které stékají tiše dolů po skalní stěně, zde se budete cítit jako ve filmové scéně.

Benang Kelambu_katarakt_kaskáda_vodopád_lombok

 

***

Hlavní město Mataram

Islamic Center NTB

V hlavním městě Lomboku, v Mataramu, je spousta pěkných mešit. V samotném centru metropole v roce 2013 dokončili architektonický skvost v zelené a zlaté barvě. Čtyřpatrová mešita Hubbul Wathan Islamic Center NTB pojme 15 000 věřících a pyšní se pěti věžemi, z nichž nejvyšší dosahuje výšky 99 metrů. Zemětřesení v roce 2018 o síle 7 stupňů Richterovy stupnice silně poškodilo nejvyšší z minaretů, který praskl, ale nespadl. Na mešitu je moc hezký pohled, obzvlášť v noci, v záři barevných reflektorů.

mešita_islamic center NTB_Hubbul Wathan_islámské centrum_Mataram_lombok

***

Sekotong (jihozápadní část)

Ostrůvky Rengit, Layar, Nanggu, Sudak, Kedis

Sekotong byste rozhodně neměli vynechat během návštěvy ostrova Lombok. Odsud totiž můžete podniknout šnorchlovací výlet člunem, na který vám zůstane mnoho pěkných vzpomínek. Doporučuji se ubytovat v hotýlku Krisna Bungalows přímo u pláže, zabijete totiž dvě mouchy jednou ranou. Domky v tradičním stylu nabízí pěkné, čisté pokoje za rozumnou cenu a navíc majitelé pořádají lodní výlet kolem malebných ostrůvků. Mají vlastní člun a bezkonkurenční ceny, v životě jsem nezažil levnější celodenní výlet člunem. Náplň výletu je opravdu pestrá, návštěva u vraku lodi, šnorchlování nad korálovými zahradami s tropickými rybami u korálových ostrůvků Rengit a Layar. V neposlední řadě prozkoumávání malebných ostrovů Nanggu, Sudak, Kedis. Posádku lodi nenechají hladovět, ani žíznit, vše je v ceně.

ostrůvek_ostrov_tropický ráj_paradise_Lombok

***

Gili Gede

Pokud si na chvíli chcete připadat jako Robinsoni na pustém ostrově, měli byste podniknout výpravu na ostrov Gili Gede, kde se tak trochu zastavil čas a nejen v tom je jeho krása. Nedotčená příroda, obrovští krabi s klepety velkými jako kleště a tyrkysově modrý oceán omývající písečné pláže s bílým pískem. Na ostrůvku najdete i několik menších hotýlků, avšak od jednoho obydleného místa k druhému vás čeká procházka lesem i po pláži, protože zpevněných cest zde moc není. Svůj ráj na pustém výběžku ostrova našel i jeden český pár a jako skuteční Robinsoni s dobrodružnými srdci si zde vlastními silami postavili dřevěný srub přímo u pláže, kterou příznačně pojmenovali Robinsonova pláž.

gili gede_tropický ráj_paradise_ostrov_lombok

***

Kuta (jih ostrova)

Turistická oblast Kuta, která vznikla díky rozmachu turismu, je ideálním místem k podnikání výpadů za poznáním i dobrodružstvím na jihu ostrova. Tato oblast má neblahou pověst s kriminální minulostí z doby počátku příchodu turismu. Trvalo několik let, než se místním úřadům podařilo dostat zločinnost pod kontrolu a ochránit přicházející turisty před okradením a loupežným přepadením s mačetou v ruce útočníka.

Tradiční vesnice Sade

Pokud vás již unavují pláže, vydejte se poznat tradiční lombockou kulturu Sasak ve vesnici Sade. Sasakové jsou domorodí obyvatelé Lomboku, zahrnující asi 85% populace ostrova. Vesnice není jen živým skanzenem pro turisty. V Sade žije přibližně 700 stálých obyvatel, v domech s atypickým tvarem střech z rákosu, které jsou specifické právě pro tuto oblast. Během návštěvy můžete sledovat běžné každodenní činnosti vesničanů, barvení a tkaní látek, bohaté tradiční tance, zemědělství a seznámit se s rodinným životem domorodců.

sade village_sasakculture_village_lombok

***

Princezna Mandalika

Pláž Seger není jen místem ke koupání v indickém oceánu, nachází se zde několik soch na skalních útesech v moři. K této skulptuře se váže stará legenda, kterou si lidé z Nusa Tenggara Barat předávají z generace na generaci. Pricezna Mandalika byla nejen krásná na těle, ale i na duchu. Legenda o princezně Mandalice, která obětovala svůj život pro blaho lidu, je moc pěkným příběhem k poslouchání, ale také k zamyšlení.

Příběh o Mandalice úzce souvisí s tradicí Bau Nyale, která je nyní zabalena do turistické akce Bau Nyale Charm Festival. Vrchol Bau Nyale vždy přiláká tisíce lidí k lovu mořských červů Wawo podél jižního pobřeží ostrova Lombok.

princezna_putri-mandalika_pantai seger_legenda_příběh_pláž_lombok_ Nusa tenggara barat

***

Tanjung Aan

Kruhová, z větší části uzavřená zátoka s tyrkysově modrou vodou. Můžete vylézt na skály a užívat si výhled na dvě pláže s bělostným pískem, který je tak jemný, až se lepí na kůži. Za odlivu vznikají mělké laguny a jezírka, ve kterých se příjemně relaxuje. Procházkou po pravé straně pláže, lze dojít ke skalnatému pobřeží zátoky a dále po útesu až k ústí zátoky, kde obří vlny, přicházející z volného oceánu předvádějí ďábelsky divoké představení. Pozorování východu i západu slunce z vyhlídky nad zátokou je nádherný zážitek.

 tanjung aan_pláž_lombok

***

Jeskyně Goa Bangkang Prabu

Od Kuty západním směrem je malý jeskynní systém Goa Bangkang Prabu, známý také jako netopýří jeskyně. Ačkoliv to není nejoblíbenější turistická destinace v okolí Kuty, jeskyně Bangkang je stále skvělým místem, kam si vyrazit na výlet, zvláště pokud jste na cestě k plážím na pobřeží. V této oblasti se nacházejí tři podobné jeskyně. První se jmenuje Goa Bangkang Prabu, druhá Goa Puwun a třetí je Goa Sumur. Bez ohledu na to, kterou z nich si vyberete, uvidíte tisíce netopýrů a statisíce švábů.

Goa Bangkang Prabu_jeskyně_netopýři_lombok_jeskynní systém_podzemí_underground

***

Pantai Mawun

Pláž Mawun je jednou z nejmalebnějších pláží, které na indonéském ostrově Lombok najdete. Tato pláž, v indonéském jazyce nazývaná Pantai Mawun, je přes kilometr široká zátoka bílého jemného písku. Vlny, kterým se podaří proniknout zúženým vstupem do zátoky, se tříští o korálovou bariéru daleko před pobřežím a můžete si tak užívat příjemné koupání v chráněných tyrkysových vodách. Pro ty, kteří hledají epickou pláž, aby se vyhnuli šílenství pláži v Kuta, nasedněte na skútr a vydejte se na pláž Mawun.

pláž mawun_tropický ráj_lombok

***

Pantai Selong Belanak

Koho by napadlo, že na pláži potká stádo vodních buvolů. Očekával bych je všude možně, třeba na pastvě, jako většinu přežvýkavců, ale na písečné pláži bych je nehledal. Možná jste již viděli fotografie se stády buvolů kráčejících po dlouhé pláži s bílým pískem a epickou kulisou zaoblených kopců. Tak přesně tuhle kulisu vám nabídne pláž Selong Balanak, na které bych doporučil se zastavit. Pokud jste začínající surfaři, nejlepší čas na návštěvu je během přílivu. Na pláži je spousta surfovacích škol, které pronajímají prkna za přijatelné ceny.

pantai selong belanak_vodní bůvol_pláž_tropický ráj_lombok

***

Jihovýchodní cíp

Bylo by neodpustitelné opomenout vzdálený cíp na jihovýchodě ostrova Lombok. Tato odlehlá a turisty málo navštěvovaná část má přitom hodně co nabídnout a ukázat. Pokud hledáte únik z civilizace a milujete přírodní krásy alespoň z poloviny jako já, neváhejte a uhánějte právě sem, až na konec světa.

Tanjung Bloam

Pro ty, kteří jsou dobrodružní a mají zálibu ve fotografování je ideální místo v nedotčeném ráji Tanjung Bloam. Příjezdová cesta lesem je však velice strmá a nezpevněná. Nedaleko hotýlku Jeeva Beloam se nachází skalní masiv v oceánu. Útes vlevo má tvar zákusku kue bakpao, zatímco ten vpravo je nepravidelný a zasahuje až ke skalnatému pobřeží.

tanjung bloam_útes_skála v moři_amazing place_lombok

***

Tanjung Ringgit

Tanjung Ringgit, větrný mys v otevřených vodách Indického oceánu skrývá mnoho zvláštností a zajímavostí, které stojí za námahu a prozkoumání. Najdete zde dvě historické památky z holandského a japonského koloniálního období. Prvním pozůstatkem z doby kolonizace Holanďany je dodnes aktivní maják. Druhou historickou památkou je obranné dělo z dob okupace Japonci. Zvláštností je také jediný strom na celém mysu pojmenovaný Strom ráje, tento ketapang poskytuje výletníkům trochu stínu v horkém dni. Další pozoruhodností je sladkovodní studna těsně pod stěnou útesu na úrovni moře. A ještě zde můžete vstoupit do jeskyně Goa Giant, v jejíž útrobách se nalézá jezírko se sladkou vodou. Kdo by řekl, že na tak odlehlém místě na konci světa lze zažít tolik dobrodružství.

meriam jepang_kanon_histické dělo_pevnost_druhá světová válka_lombok

***

Pink Beach

V jihovýchodním rohu ostrova Lombok se nachází přírodní fenomén známý jako Pink Beach nebo také Pantai Tangsi. Zdá se, že na světě existuje jen hrstka pláží s růžovým pískem, z nichž některé jsou v Indonésii. Pink Beach získává svůj růžový nádech z přírodní směsi rozdrceného mrtvého červeného korálu a bílého písku. Opravdu, pláž je skutečně růžová. Stojí za to zabořit prsty do pláže a nabrat si hrst jemného písku, spatříte tisíce drobných úlomků červeného korálu.

červený korál_růžová pláž_pink beach_pantai tangsi_lombok

***

Nezapomeňte se podívat i na další články o Indonésii Na skútru k sopce Kelimutu a Jak se dostat k jezerům na sopce Kelimutu

Chtěl bych vás požádat o sdílení. Pokud se vám obsah webu líbí, našli jste zde užitečné informace, nebo jste zde strávili příjemnou chvíli, vyberte si z ikon vlevo pro sdílení a prostřednictvím ikon vpravo nahoře můžete dát stránce „like“ třeba na Facebooku.

Přeji všem hezké a bezpečné cestování!

Upozornění: Vezměte prosím na vědomí, že některé z výše uvedených odkazů mohou být přidruženými odkazy a bez jakéhokoliv navýšení vašich nákladů, vydělám provizi, pokud provedete objednávku. Doporučuji pouze mnou ověřené služby, produkty a společnosti, které roky používám, a příjem jde na náklady spojené se správou webu.

Mohlo by se vám také líbit:

2 komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *