Už ani nespočítám, kolikrát jsem navštívil úžasný ptačí park na Bali, ale s jistotou mohu říci, že do Bali Bird Park se vždy rád vracím. A to především z toho důvodu, že v areálu se lze k opeřencům přiblížit na dosah ruky. Nemluvím obrazně, ale doslova a do písmene.

Bali Bird Park je prostě skvělé místo, kde ptákům vytvořili fantastický životní prostor a spousta opeřenců se po areálu pohybuje bez jakéhokoliv omezení.

Kakadu molucký Moluccan cockatoo Salmon crested cockatoo Bali Bird Park
Kakadu molucký Moluccan cockatoo Salmon crested cockatoo Bali Bird Park

Nejlepší atrakce se zvířaty na Bali

Zcela po právu se Bali Bird Park stal jednou z nejnavštěvovanějších rodinných turistických atrakcí na ostrově. Ptačí park je domovem více než 1000 druhů ptáků, ale i menšího počtu plazů. Najdete zde exotické ptáky z celého světa a užijete si různé aktivity a představení, které vás udrží v přímém kontaktu s ptačími obyvateli areálu.

Klook.com 

Za nejskvělejší myšlenku považuji fakt, že množství ptáků se v parku pohybuje zcela volně, tedy mimo voliéry. Logicky by si člověk řekl, že ptáci uletí, ale skutečnost je taková, že zahrada jim poskytuje vše, co opeřenci potřebují ke spokojenému životu. Tudíž nemají potřebu mizet v nenávratnu.

Jeřáb paví Crowned Crane

Nezapomenutelné zážitky s opeřenci

Jeden z nejúžasnějších zážitků jsem zažil během své první návštěvy v roce 2016. Procházel jsem se areálem po betonovém chodníčku, když v tom se ke mně připojil velký pelikán australský a kráčel přede mnou. Připadal jsem si jako exklusivní host s ptačím VIP průvodcem.

Prohlédněte si celou fotogalerii Bali Bird Park

Pelikán mě po očku sledoval a když jsem se na chvíli zastavil, on se zastavil také. Byl tak roztomilý, že jsem měl obrovskou potřebu jej pohladit. Jenže pelikán na žádné důvěrnosti neměl pomyšlení a vždy, když jsem k němu natáhl ruku, začal po ní klapat obrovským zobákem, ze kterého jsem měl vážně respekt.

Pelikán australský Australian Pelican Pelecanus Conspicillatus

Poprvé v životě jsem čechral peříčka přítulného papouška Kakadu moluckého, který se drbání a prohrabování v jemném peří nemohl nabažit. Když už jsem chtěl přestat a pokračovat dál v prohlídce parku, papoušek začal provádět skopičiny a dožadovat se drbacího pokračování. Nejspíš bych narůžovělého papouška drbal ještě dnes, kdybych mu do zobáku nepodstrčil větvičku. Tím jsem na chvíli odvedl jeho pozornost a v nestřeženém okamžiku jsem nepozorovaně odešel.

Kakadu molucký Salmon crested Cockatoo Cacatua moluccensis

Delší zastávku jsem udělal také u plameňáků. Početné hejno vznešených ptáků na dlouhých nohách, s překrásně růžovými odstíny je fantastická podívaná. Tím spíš, když u těchto nádherných stvoření stojíte na dosah ruky.

Jakožto milovník dokumentárních filmů, jsem nejen plameňáky či pelikány viděl mnohokrát v televizi, nebo v zoologických zahradách. Jenže televize nemůže nahradit realitu a žádná ZOO mi nikdy nenabídla tak bezprostřední kontakt. Je až neuvěřitelné, jak realistický zážitek ptačí park návštěvníkům nabízí.

Plameňák růžový Greater Flamingo Phoenicopterus Roseus

Některé druhy ptáků, převážně ti drobnější, nedostali od vedení areálu takovou dávky důvěry, aby také mohli volně poletovat ptačím parkem. Architekti pro ně navrhli obrovské voliéry, které jsou tematicky rozděleny podle ostrovů, odkud pocházejí. Voliéry jsou opravdu rozlehlé a vysoké, uvnitř se nachází spousta rostlin, keřů i vysokých košatých stromů. Návštěvníci se mohou procházet v úrovni země a pozorovat ptáky zdola, nebo vystoupat na vysuté lávky a mosty. Procházet se mezi korunami stromů, v těsné blízkosti ptáků zážitek ještě více umocňuje. Někteří druhy menších ptáků, jako papoušci Red Lory jsou velice přítulní a když k nim natáhnete prst, ochotně jdou na ruku a nechají se hladit.

Lory červený Red Lory Eos bornea

Nesmím zapomenout na dokonalou ptačí show, která bere divákům dech a baví je zároveň. V povětří se vznáší velcí papoušci rodu ARA, mohutní dravci loví kořist z podnosů umístěných na hlavách návštěvníků a řadami mezi diváky vysokou rychlostí prolétá drobnější dravec. Průlety mezi diváky jsou opravdu efektní. Občas některý z tupých účastníků záměrně strká pazoury do dráhy letu ptáka. Lidská blbost holt nemá meze.

Orel bělobřichý White-bellied Fish-Eagle Haliaeetus leucogaster

Bali Bird Park byl otevřen v roce 1995 a brzy se stal jedním z nejvýznamnějších ptačích parků v Indonésii. Nyní je domovem celé řady indonéských i mezinárodních druhů ptáků. Některé zahraniční druhy pocházejí z Jižní Ameriky, Austrálie, Afriky. Domácí druhy představují ptačí faunu žijící na většině indonéských ostrovů.

Ptačí park si klade za cíl být také “Centre of Excellence“ pro chov exotických druhů. Chovná stanice vykázala také nárůst počtu téměř ohrožených druhů, kterým je například Bali Myna, ptáci ráje.

Majna Rotschildova Bali Myna Leucopsar rothschildi

Park je jedním z nejnavštěvovanějších míst pro rodiny s dětmi během dovolené na Bali. Ti, kteří se zajímají o ptáky, nebo rodiny, které chtějí odpočinkový den a zároveň hledají pro děti poutavou a poučnou zábavu, si zde rozhodně přijdou na své.

Nejen z informačních cedulí se návštěvníci dozví mnoho zajímavých a naučných informací. Ptačí park nabízí spoustu programů a interesantních aktivit pro děti i dospělé. Především pro děti je velice populární návštěva 4D ptačího kina, které se nachází přímo v areálu. Vstup je již zahrnut v ceně vstupenky do parku. Určitě si nezapomeňte přinést mikinu, klimatizace v kině chladí na plný výkon a během dvacetiminutové projekce se proměníte v dobře vychlazené nanuky.

Ara zelený Ara ambiguus Great Green Macaw

Originální zážitek si také odnesete z krmení varana komodského, krmení pelikánů rybami, skvěle připravené ptačí show s dravci a pro návštěvníky je neodolatelnou aktivitou fotografování s ptáky.

Na několika určených místech si můžete pořídit nezapomenutelné záběry s papoušky Kakadu, ARA či zoborožci, kteří vám rádi zapózují na ruce či rameni. Fotografie pořizuje profesionální fotograf a fotky velkého formátu lze zakoupit za 150.000,-IDR (240 Kč) u východu. Přátelský přístup parku dovoluje pořízení fotografií vlastními fotoaparáty a mobily. Nechejte se vyfotit profesionálním fotografem, který je zaměstnancem parku, nikdo Vás nebude ke koupi fotografií nutit, ale můžete tak učit později u východu z areálu. Když budete chtít, můžete si pořídit i vlastní fotografie.

Návštěvník Bali Bird parku s papoušky Ara zelenokřídlý a Ara kaninda

Do ptačího parku přijíždějí denně davy návštěvníků a ptáci jsou na přítomnost a pohyb lidí v areálu navyklí. Na větvích stromů posedávají velcí papouškové rodu ARA, kakadu a také zoborožci. Můžete si hladit přítulné papoušky Kakadu, kteří ochotně nastavují hlavičky a drbání se nemůžou nabažit, nebo se nechat doprovodit po chodníčku mohutným pelikánem. Na trávnících se dvoří pestrobarevní pávi svým neméně krásným polovičkám a v rybníčku se promenáduje hejno plameňáků.

Páv Korunkatý Indian Peafowl Pavo Cristatus Bali Bird Park

Areál Bali Bird Park návštěvníkům také nabízí restauraci pod širým nebem, kde můžete během relaxování sledovat ptáky a zahnat hlad i žízeň. Ceny v restauraci jsou velice přijatelné. V těsném sousedství restaurace se nachází obchod se suvenýry, ve kterém už ceny tak příjemné nejsou.

Kolik času si vyhradit na návštěvu

Vzhledem k rozlehlosti parku, množství aktivit a tematických programů, není problém pro velké nadšence a milovníky opeřenců strávit v areálu celý den. Minimálně si však pro návštěvu vyhraďte 3 až 4 hodiny. Určitě se snažte dorazit na 9 hod., když park otevírá své brány návštěvníkům. První program začíná už v 9:30 hod. a po otevření nebývá park přeplněný návštěvníky.

Časový rozpis aktivit a představení v Bali Bird Park

Naučný a zábavní program pro návštěvníky je opravdu velice pestrý. Aktivity a představení probíhají podle předem daného harmonogramu v průběhu celého dne. Některé aktivity, jako „Pelican feeding“ – krmení pelikánů rybami, nebo „Lory feeding“ – krmení papoušků Red Lory, se opakují 2 až 3x za den. Jiné aktivity, například „The komodo experience“ – krmení varanů komodských, lze vidět pouze dvakrát týdně. Zvolte si tedy pro návštěvu den, jehož program Vám bude nejlépe vyhovovat, abyste si návštěvu užili na maximum.

Varan komodský Komodo dragon Varanus komodoensis Bali Bird Park

Jak se dostat do parku

Bali Bird Park se nachází v oblasti Sukawati, v okresu Gianyar, přibližně 20 km od Canggu. Na skútru k parku dojedete za 40 až 60 minut jízdy, podle aktuální hustoty provozu.

Ptačí park je velmi známou turistickou atrakcí a cesta k němu je snadná. Výborně je označena i odbočka z hlavní silnice velkým kamenným poutačem, kde zahnete do ulice s příhodným jménem Jalan Bird park. V období od května do října bývá na Bali spousta turistů a je docela možné, že i park bude přeplněný turisty a rodinami s dětmi, které se hrnou za zajímavou atrakcí.

Kasuár jednolaločný Northern Cassowary Casuarius unappendiculatus Bali Bird Park

Nejpohodlnějším způsobem dopravy je pronajmout si na den auto s řidičem a pokud nebudete chtít v parku strávit celý den, můžete navštívit i další blízké atrakce. V nedalekém Ubudu je zajímavým místem Monkey Forest nebo Goa Gajah. Nejlevnější alternativou dopravy je využití služby kyvadlovým autobusem Kura-Kura. Aktuální ceník a mapu tras autobusů Kura-Kura najdete na webu Kura-kura Bali.

Kakadu palmový Palm cockatoo Probosciger atterimus Bali Bird Park

Tip na levnější vstupenky

Vstupné za dospělou osobu činí 385 000 IDR (616 Kč) a 192 500 IDR (308 Kč) za dítě. Rezervaci a úhradu vstupenky lze provést online na webu Bali Bird Park, ale doporučuji využít služeb portálu Klook.com, kde se dají většinou vstupenky zakoupit s velmi výraznou slevou. Z vlastní zkušenosti tento způsob doporučuji, ušetříte dost podstatnou částku. Spolupráce mezi Klook.com a Bali Bird Park funguje naprosto perfektně.

V pokladně u vstupu do ptačího parku předložíte vytisknutý tiket z Klook.com, nebo stačí ukázat kód provedené objednávky v aplikaci v mobilním telefonu a tradá za skvělou zábavou.

V těsném sousedství ptačího říše se nachází velice pěkný park plazů Bali Reptile Park, který byl ještě před pár lety součástí Bali Bird Park pro oba parky platila jedna vstupenka. Nyní už je Reptile Park samostatnou společností a za vstup se platí zvlášť.

Pokud se Vám článek líbí, mohl by Vás také zajímat další příspěvek o Bali Jatiluwih největší rýžové terasy na Bali

Perlička kropenatá Helmeted Guineafowl Numida meleagris galeatus Bali Bird Park

Vstupné do ptačího parku pokrývá všechny aktivity a show, které jsou v areálu k dispozici. Stačí si vybrat zvolit správný časový úsek a podle toho plánovat průběh prohlídky.

O víkendech a svátcích do parku přichází mnohem více návštěvníků, pokud Vám to situace dovolí, vydejte se do parku ve všední den.

Místo konání programu Lory Feeding

Zařízení ptačího parku na Bali

  • Občerstvení: Občerstvení je možné v Bali Starling Restaurant s kapacitou 150 míst a Rain Forest Café, které disponuje kapacitou 30 míst
  • Odpočinkové místnosti: V celém parku jsou strategicky rozmístěny čtyři odpočívárny
  • První pomoc: V parku jsou k dispozici zařízení první pomoci. V případě nouze se zeptejte obsluhy nebo kteréhokoli člena personálu
  • Dárky a suvenýry: Zboží s ptačí tématikou je k dispozici v obchodě se suvenýry. Obchod najdete v parku vedle hlavní restaurace.
  • Bezbariérový přístup: Park byl navržen s bezbariérovými cestami pro pohodlný přístup pro invalidní vozíky a dětské kočárky. V případě potřeby je však k dispozici personál.
  • Parkoviště: Velké parkoviště i pro zájezdové autobusy

 

Chtěl bych vás požádat o sdílení. Pokud se vám obsah webu líbí, našli jste zde užitečné informace, nebo jste zde strávili příjemnou chvíli, vyberte si z ikon vlevo pro sdílení a prostřednictvím ikon vpravo nahoře můžete dát stránce „like“ třeba na Facebooku.

Přeji všem hezké a bezpečné cestování!

Upozornění: Vezměte prosím na vědomí, že některé z výše uvedených odkazů mohou být přidruženými odkazy a bez jakéhokoliv navýšení vašich nákladů, vydělám provizi, pokud provedete objednávku. Doporučuji pouze mnou ověřené služby, produkty a společnosti, které roky používám, a příjem jde na náklady spojené se správou webu.

Mohlo by se vám také líbit:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *