Často jsem měl pocit, že většina turistů na Bali tráví dovolenou jen na plážích v Kuta, Canggu a nejdál dojeli do Ubudu. Vždy jsem byl udiven davy lidí na těchto místech a stejně tak mě ohromovalo, jak málo jich procestovalo ostrov.

S tolika skvělými místy k vidění byste očekávali, že se mnozí lidé vydají i do vzdálenějších koutů. Málokdo, což znamená, že stále ještě můžete v klidu prozkoumat zbytek ostrova.

rýžové_terasy_jatiluwih_kintamani_bali_indonésie

Důvody proč navštívit Jatiluwih

Jedním z nedoceněných míst, které byste měli navštívit, jsou rýžové terasy Jatiluwih. Jistě, i v Ubudu lze spatřit pěkné rýžové terasy Tegallalang, ale s těmi v horách se co do velikosti a krásy nedají srovnávat. Tegallalang je především past na turisty a jejich peněženky. Předražené restaurace s houpačkami, ze kterých se vám udělá akorát špatně – hlavně při placení.

Jedno z deseti nejhezčích míst, které můžete na Bali vidět a po právu je zmiňováno v každém turistickém průvodci. Tyto ohromující rýžové terasy v horské části regentství Tabanan dávají slovu zelená nový význam. Můžete se zde totiž kochat všemi odstíny zelené, jaké příroda dokáže vytvořit. Terasy s rýžovými poli se plazí po stráních kopců, jako schody vedoucí do nebe.

mapa_trasy_rýžové terasy_jatiluwih_bali_indonésie

 

Stejně jako mnoho míst na Bali, jsou i terasy stejně liduprázdné a krásné. Až na menší skupinky lidí tu nikoho nepotkáte. A ještě méně lidí procházejí některou z prohlídkových tras mezi rýžovišti. Jste tu jen vy a příroda. K procházkám je určeno 5 dobře značených cest. Nejkratší červená trasa měří 1,5 km a volným tempem jí projdete za 30 až 45 minut. Nejdelší je dlouhá 5,5 kilometru a zabere 3,5 až 4 hodiny. Při procházce určitě uvidíte zemědělce obdělávat pole, nebo sklízet rýži, místní farmáře prodávající několik druhů čerstvě sklizené rýže, hinduistické chrámy a výhledy ze kterých se tají dech.

Červená trasa: 30 – 45 min. / 1.5 km

Fialová trasa: 1 – 1.5 hod. / 2 km

Žlutá trasa: 1 – 2 hod. / 2,3 km

Modrá trasa: 1.5 – 2.5 hod. / 3,1 km

Bílá trasa: 3.5 – 4 hod. / 5.5 km (zároveň cyklostezka)

Rýžové terasy z ptačí perspektivy

Světové přírodní dědictví UNESCO

Rýžové terasy Jatiluwih se rozprostírají na ploše větší, než 600 hektarů pod horou Batukaru. Pole jsou dobře zavlažována důmyslným systémem vodních kanálů zvaných subak, které udržují tradiční vodohospodářská družstva, jejichž historie sahá až do 9. století. V červnu 2012 byl subak zapsán do seznamu světového dědictví UNESCO. V oblasti již není povolena výstavba dalších hotelů a restaurací, aby nedošlo k znehodnocení rázu krajiny.

Prohlédněte si galerii fotografií z Jatiluwih zde

Když pojedete úzkou klikatou cestou do hor k terasám Jatiluwih, uvidíte nádherná panoramata podél silnice. Tato oblast je výjimečná i tím, že se zde rýže sklízí třikrát do roka.

subak_vodní_kanál_zavlažování_rýžové_terasy_jatiluwih_kintamani_bali_indonésie

 

Jak se dostat k rýžovým terasám Jatiluwih

Rýžové terasy Jatiluwih se nacházejí přibližně uprostřed Bali v těsné blízkosti Gunung Batukaru. Návštěvu rýžových teras lze uskutečnit odkudkoliv z Bali, když zvolíte celodenní výlet. Bez ohledu na to, odkud pojedete, můžete na svůj jednodenní výlet snadno přidat další zajímavá místa. Možností je opravdu mnoho na všech směrech cesty.

Tato oblast je velmi venkovská a nenabízí nic jiného, než nespoutanou přírodu a zemědělské komunity, z nichž některé nyní nabízejí ubytování za přibližně 350 000 IDR (560 Kč) za noc a několik špičkových horských středisek za 1 500 000 IDR nebo více za noc. V každém případě uvidíte Bali v celé své kráse.

Nyní již víte, kde se nacházejí rýžové terasy Jatiluwih a jistě budete chtít zjistit, jak je navštívit na vlastní pěst. Existují čtyři hlavní způsoby, jak se vydat na cestu – najmout si auto s řidičem na celý den, vyrazit na skútru, pronajmout si auto nebo se zúčastnit hromadného výletu pro skupinu osob. Každá z možností má své klady a zápory.

Najměte si řidiče

Jedním z nejoblíbenějších způsobů, jak prozkoumat Bali, je najmout si auto s řidičem na celý den. Náklady na pronájem se pohybují okolo 1 000 Kč a palivo je započítané v ceně pronájmu. Relativně levný a bezpečný způsob, jak pohodlně procestovat ostrov při rozdělení nákladů mezi několik lidí.

Řidiče můžete najít velice snadno. Ochotně vám pomůžou v každém hostelu či hotelu, ve kterém se ubytujete. Nejlepší je domluvit si pronájem bez využití prostředníka, máte tak šanci získat o něco lepší nabídku, pokud se orientujete v cenách a domluvíte se trochu anglicky.

Výhody: Máte jistotu, že nezabloudíte a dorazíte na místo určení. Sedadla auta jsou pohodlná a v horkém tropickém podnebí oceníte klimatizaci. Během jízdy si navíc můžete odpočinout.

Nevýhody: Cestou nevyfotíte vše, co vás zaujme, protože byste museli řidiče každou chvíli žádat o zastavení. Cena je trochu vyšší.

Půjčte si skútr

Druhou možností je pronajmout si pro svůj pobyt na Bali skútr. Pokud cestujete sólo nebo v páru, jedná se o nejlepší variantu. Samozřejmě za předpokladu, že si troufnete řídit v místním provozu, který je naprosto odlišný, než v Evropě. Nutno podotknout, že v Indonésii se jezdí vlevo. Obvyklá cena za pronájem skútru o obsahu 108 nebo 125 ccm se pohybuje okolo 60 000 až 70 000 IDR (95 až 110 Kč) za den, plus náklady na benzín.

Řeknu však, že skútr byste si měli pronajmout, pouze v případě, pokud máte naprostou jistotu, že bezpečně zvládnete jízdu po silnicích. Mezi nezkušenými řidiči se často stávají nehody, které v mnoha případech končí i tragicky.

Výhody: Dostanete se i na místa, kam auto nezajede. Skútr vám dá obrovskou svobodu pohybu. Kde auta stojí, skútry jedou, doprava na Bali je často velice zahuštěná. Cena za pronájem je nízká, spotřeba skútru malá a benzín je velice levný.

Nevýhody: Při delších cestách z dlouhého sezení bolí zadek. Nejen na křižovatkách vám často může být horko, tropické slunce pálí opravdu silně a svérázný způsob dopravy také dokáže vytvořit krůpěje potu, nejen na čele. V případě menší kolize zaplatíte za poškození skútru. Pokud se stanete účastníky větší dopravní nehody, vaše zážitková dovolená nabere zcela jiný rozměr.

***

volkswagen_Thing 181_kabriolet_jatiluwih_bali

Pronajměte si auto

Pokud jste zkušenými řidiči a už jste v minulosti řídili auto v některé z asijských zemí, mohli byste si půjčit auto. Ovšem, pokud takové zkušenosti nemáte, raději na tuhle možnost zapomeňte. Dostat se do oblasti Jatiluwih je mnohem těžší a vyžaduje více úsilí a pozornosti při řízení, protože se nachází mimo turistické oblasti. Silnice jsou hodně úzké a na vozovce potkáte cokoliv, psy ležící bez hnutí, hrající si děti, bezohledně uhánějící náklaďáky, spadlý balvan nebo díru, ve které urvete závěs kola. Výčet mých zážitků z jízdy autem po Bali je nekonečný. Pokud si chcete pronajmout auto sami, očekávejte, že za pronájem malého auta zaplatíte přibližně 300 000 IDR (500 Kč) za den.

Výhody: Jste pánem svého času i programu. Cestujete svým tempem a pohodlně v klimatizovaném prostředku. Cena za pronájem je přijatelná. V období dešťů oceníte pojízdný deštník.

Nevýhody: Strávíte více času v zácpách. Zvýšená pozornost při řízení vás vyčerpá. Auta nemají havarijní pojištění, pokud tedy způsobíte nějaké škody, výlet se prodraží.

Připojte se k prohlídce

Závěrečnou alternativou je možnost připojit k celodennímu výletu s průvodcem, která mimo jiné zahrnuje prohlídku rýžových teras Jatiluwih.

To je dobrá volba pro sólo cestovatele, kteří se chtějí setkat s dalšími lidmi a mít zajištěný plný servis bez starostí. Pokud se chcete vydat na organizovaný výlet (což nedoporučuji), měli byste očekávat, že zaplatíte alespoň 700 000 IDR (1 100 Kč). Nebudete si však rýžových teras užívat dlouho, tyto zájezdy jsou spíše závod časem, takže bych se této možnosti vyhnul.

Výhody: Nemusíte se o nic starat. Průvodce pomůže v případě řešení nahodilých potíží. Cestujete v klimatizovaném autobuse. Můžete se seznámit s dalšími lidmi, se kterými se už nejspíš v životě neuvidíte 😀

Nevýhody: Vyšší cena. Fixně daný program. Málo času na prozkoumání navštívených míst. Velká skupina lidí. Spousta promarněného času v autobuse. Na jídlo vás vezmou do restaurací pro turisty, které nenabízí příliš autentická jídla.

dozrávající rýže_closeup_jatiluwih_klas

***

Tip na závěr

Vodopád Yeh Ho

V těsné blízkosti rýžových teras Jatiluwih se v divoké horské džungli ukrývá vodopád se skalním převisem a jezírkem. Je docela překvapivé, že k vodopádu moc lidí nechodí. Mnohokrát jsem jej navštívil a vychutnával si příjemnou atmosféru klidného místa. Pod skalním převisem lze procházet, za jemnou stěnou padající vody. Jezírko zase vybízí k osvěžující koupeli v průzračně čisté vodě.

Koryto řeky s velkými balvany a nedotčená příroda dotváří atmosféru kouzelného místa, kde se výborně relaxuje a odkud se vám zcela jistě nebude chtít odcházet.

vodopád_Yeh ho_ prales_jungle

Nejsnadněji vodopád Yeh Ho najdete, když budete přijíždět ze směru od Jezera Danau Beratan. Přímo u pokladny a vstupní brány do oblasti Jatiluwih je odbočka z hlavní silnice na hubenou a prudce se zvedající asfaltovou cestu. Po 600 metrech dojedete k malému warungu, s ještě menším parkovištěm. Vstupné činí pouhých 10 000 IDR (16 Kč) a odsud půjdete pěšky mezi rýžovými terasami a dále po schodech pralesem až vodopádu.

***

Horská oblast Bedugul je trochu vzdálená, pokud však opravdu chcete vidět skutečné Bali, které není zasažené masovým turismem, tohle je to pravé místo. Snažte se zde strávit několik dní. Ve vesnicích najdete levné penziony a můžete prozkoumat překrásné okolí s divokou přírodou a milými lidmi.

***

Nezapomeňte se také podívat na další zajímavosti o Indonésii Rangko Cave – Krápníková jeskyně

Chtěl bych vás požádat o sdílení. Pokud se vám obsah webu líbí, našli jste zde užitečné informace, nebo jste zde strávili příjemnou chvíli, vyberte si z ikon vlevo pro sdílení a prostřednictvím ikon vpravo nahoře můžete dát stránce „like“ třeba na Facebooku.

Přeji všem hezké a bezpečné cestování!

Mohlo by se vám také líbit:

2 komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *