Sopky většinou nabízí úchvatné výhledy, málokterá však může konkurovat vulkánu Bromo, nacházející se v sopečné kaldeře v Národním parku Bromo Tengger Semeru. Nejúchvatnější pohled na rozlehlou kalderu je z vyhlídky Penanjakan Bromo. V národním parku je však objevíte mnohem více zajímavostí, než jen výhled na krajinu se sopkami.
V tomto článku se dozvíte vše důležité a potřebné, abyste si návštěvu užili na maximum. Pokud plánujete navštívit Bromo na ostrově Jáva a rádi byste se dozvěděli více zajímavých informací, nebo si jen s oblibou prohlížíte hezké fotografie a videa, jste na správném místě.
Obsah
Nahlédněte do jícnu aktivní sopky Bromo
Co lze v kaldeře Bromo vidět a zažít
Když čtete o sopce Bromo, nemusí se nutně jednat pouze o jednu sopku. Vulkán Bromo se nachází v rozlehlé sopečné kaldeře, která je domovem několika dalších sopek, které vytvářejí neuvěřitelně rozsáhlou krajinu. Pokud tedy uslyšíte pojem Bromo, především si představte národní park, nejen jednu sopku.
K vytvoření reálnější představy vám pomůže obrázek níže. Můžete spatřit, že v samotné kaldeře je ve skutečnosti několik dalších sopek, kráterů a hor – kráter Bromo, neaktivní sopka Batok, dále hory Kursi, Watangan, Widodaren a do majestátní výšky 3676 m n.m. se v dálce tyčí aktivní vulkán Semeru, který v celkem pravidelných čtvrthodinových intervalech vyfukuje sloup dýmu.
Výlet do kaldery není jen výstup na okraj kráteru Bromo s nahlédnutím do chřátu kouřícího kráteru. Můžete vyrazit na jednu z vyhlídek a užít si epický pohled na kalderu za východu slunce. Projet moře písku v sedle koně, nebo na motorce. Navštívit zaoblené kopečky Teletubbies a také podniknout náročný výstup na vrchol sopky Batok.
Prohlédněte si celou fotogalerii Bromo ⇒ Kaldera Bromo Tengger Semeru
Jak se dostat ke kaldeře Bromo
Národní park Bromo Tengger Semeru s kráterem Bromo se rozkládá na obrovské ploše, větší než 52 000 ha. V této oblasti se nachází písečné moře o rozloze ± 6300 ha.
Do kaldery Bromo lze vstoupit čtyřmi branami, z Cemoro Lawang, Coban Trisula, Pananjakan a Senduro.
Z mnoha důvodů je nejlepším místem pro vstup z Cemoro Lawang, horská vesnice na okraji kaldery nabízí vše, co budete potřebovat. Ubytování, obchůdky se smíšeným zbožím, warungy, ale i půjčovnu zimního oblečení.
Nejspíš dorazíte z různých míst Východní Jávy. Většina cest však nakonec projde oblastí Probolinggo, abyste se dostali do oblasti Cemoro Lawang.
Nejbližší velké letiště u města Cemoro Lawang se nachází v Surabaya a menší je také v Malang. Pokud zvolíte veřejnou dopravu, musíte nejdříve využít autobus nebo vlak do města Probolinggo.
Podobně, když přijdete z míst, jako je Malang nebo Banyuwangi, budete se muset dostat do města Probolinggo autobusem nebo vlakem a z Probolinggo pokračovat na Cemoro Lawang.
Jakmile přijedete do Probolinggo, naskočte do malého minibusu 35 000 IDR (56 Kč) ve směru na Cemoro Lawang. Tyto minibusy odjíždějí, když jsou plné. Můžete také doplatit rozdíl celkových nákladů na minibus, cca 500 000 IDR (800 Kč), aby odjel dříve, pokud ještě není plný.
Alternativně, pokud nemáte příliš omezený rozpočet, doporučil bych najmout auto s řidičem, který vás odveze a náklady rozdělit mezi několik lidí. Náklady na cestu do Cemoro Lawang z míst, jako je Surubaya nebo Malang, se pohybují okolo 700 000 – 900 000 IDR (1120 – 1440 Kč). Tímto způsobem se nebudete muset starat o jízdní řády veřejné dopravy, ani ztrácet více času, než je potřeba, abyste se dostali z místa na místo. Je pochopitelné, že pokud jste sólo cestující a s omezeným rozpočtem, bude veřejná doprava nejlepší volbou.
Osobně upřednostňuji cestování na skútru a to i na hodně dlouhé vzdálenosti, s využitím trajektů mezi ostrovy.
Z Probolinggo do Cemoro Lawang vede asfaltová silnice. Trasa je dlouhá 45 km a na skútru zabere zhruba 90 minut. Určitě je nezbytné mít zkušenosti s řízením skútru, silnice má spoustu ostrých zatáček a velice prudká stoupání v posledních 10 kilometrech cesty. V horské oblasti často dochází k sesuvům půdy a na některých úsecích jsou utržené krajnice na okrajích strmých srázů. Opatrnost je tedy nezbytná.
Kde se ubytovat
Během svých cest do kaldery Bromo, jsem v Cemoro Lawang využil tři různá ubytování, která mohu doporučit.
Sedulur Homestay – velice jednoduché, čisté ubytování se společným sociálním zařízením. Větší nevýhodou, o které bych se měl zmínit, je umístění v těsné blízkosti hlavní silnice. Před třetí hodinou ranní kolem projíždějí jeepy s turisty, pokud se tedy nezúčastňujete nočního výletu za východem slunce, o nechtěný budíček máte postaráno.
Bromo Otix Guest House – hezké čisté pokoje, o trochu vyšší úroveň ubytování, než v Sedulur Homestay. I zde mají společné sociální zařízení. Ze střešní terasy je krásný výhled do údolí na opačné straně od kaldery.
Bromo Guest House – Nejlepší ubytování v Cemoro Lawang v poměru kvalita, poloha a cena. Přízemní domečky se nachází u okraje kaldery a z některých pokojů je výhled přímo na kráter Bromo a sopku Batok. Rezervaci je rozumné udělat s předstihem, o pobyty v Bromo Guest House je velký zájem.
Počasí v oblasti kaldery Bromo
Abyste si návštěvu kaldery v Národním parku Bromo Tengger Semeru opravdu užili, musí spolupracovat i počasí. A to je nevyzpytatelná proměnná, nejen déšť, ale i mlha a mraky dokáží pobyt naprosto znehodnotit.
To, co dělá zážitek z oblasti Bromo nezapomenutelným, jsou především výhledy na scénickou krajinu parku za úsvitu a také pohled do jícnu kráteru Bromo. Pokud údolí zahalí mlha a mraky, neužijete si nic z toho, kvůli čemu přijíždíte.
Roční období
Pokud vyrazíte k Bromu během období sucha, budete mít větší šanci na jasné počasí. Sezóna trvá přibližně od května do října, ale úplně nejlepší období je od začátku června do konce září. Pochopitelně i mimo zmíněné měsíce období sucha, můžou být i v období dešťů dobré dny pro návštěvu. Ale z hlediska pravděpodobnosti je lepší navštívit kalderu Bromo během období sucha.
Denní čas
Počasí některých dnů se liší od ostatních, ale po rozhovoru s místními obyvateli a několika mých návštěvách oblasti lze říci, že počasí v období sucha je konstantní, bez větších výkyvů. Brzy ráno bývá obloha jasná a budete-li mít štěstí, atmosféru dokreslí hustá bílá mlha v údolí, ta začne mizet s příchodem slunečních paprsků. S blížícím se odpolednem se začínají valit mraky a oblačnost postupně ničí pohledy na kráter.
Pokud budete postupovat podle uvedeného itineráře v období sucha, s velkou pravděpodobností si užijete svůj den v Bromu a odnesete si nezapomenutelný zážitek.
Rouzpoštějící se mlha v kaldeře Bromo
Co si obléknout a vzít s sebou
Mějte na paměti, že kaldera se nachází v horské oblasti, ve výšce 2200 m n.m. Přes den, pokud svítí slunce, je poměrně horko, když se obloha zatáhne i přes den je chladněji. V pozdním odpoledni, jakmile se slunce začne klonit k obzoru, nastává rychlé a výrazné ochlazení. V noci už je opravdu velká zima. Pokud se rozhodnete podniknout noční výlet s pozorováním východu slunce, nezapomeňte, že vyhlídka leží 2796 m n.m. a teplou bundu i čepici s radostí uvítáte.
Seznam věcí, které oceníte:
- Trekingová obuv
- Ponožky
- Mikina
- Větrovka
- Čepice
- Rukavice
- Lahev na vodu
- Dlouhé kalhoty
Rozvržení výletu a časový harmonogram
Časový rozvrh výletu do kaldery Bromo lze rozdělit do několika hlavních sekcí. Uvádím jeden z mých časových itinerářů, který mi nejvíce vyhovoval. Vycházejme ze skutečnosti, že východ slunce v termínu mé návštěvy byl v 5:34 hod. Vaše načasování, se může mírně lišit v závislosti na ročním období.
Zkontrolujte si čas východu slunce na Mount Bromo, abyste si mohli lépe naplánovat cestu.
Zde jsou nejzajímavější místa, která byste si měli poznamenat pro váš výlet:
- Vyhlídka Penanjakan Bromo 2796 m n.m. – místo, kam se můžete vydat na výlet, abyste si mohli užít jedinečný pohled na sopečnou kalderu Bromo a okolní sopky za východu slunce.
- Moře písku – jedná se o rozlehlou pláň v nejnižší úrovni kaldery pokryté jemným černým pískem a sopečným prachem, kterou můžete projít, projet na motorce nebo džípem.
- Kráter Bromo – relativně nízký, široce rozevřený kráter, ze kterého neustále stoupá dým v různé intenzitě. Můžete nahlédnout do hlubokého jícnu sopky, ze kterého se ozývá zlověstné hučení.
- Sopka Batok – neaktivní sopka v těsném sousedství kráteru Bromo, který svou výškou převyšuje. Můžete tak nahlédnout do kráteru Bromo z plochého vrcholu jeho souseda.
- Savana Teletubbies Hills – travnatá savana se zaoblenými kopečky ukrývající se na konci písečného moře na jižní straně kaldery.
Časový harmonogram:
2:30 – budíček
3:00 – 4:30 – jízda jeepem z vesnice Cemoro Lawang přes písečné moře na hřeben kaldery. Pěší túra na vyhlídku Penanjakan Bromo
4:30 – 7:00 – zimomřivé drkotání zubů, radostné vítání východu slunce a těšení se na teplo slunečních paprsků.
7:00 – 7:30 – snídaně v některém z mnoha warungů u vstupu na vyhlídku
7:30 – 8:00 – jízda jeepem na parkoviště v údolí.
8:00 – 10:00 – výstup k okraji kráteru Bromo
10:00 – 11:00 – jízda jeepem přes písečné moře do travnaté oblasti savana Bromo k Teletubbies Hills
11:30 – návrat do ubytování
Vyhlídka Penanjakan Bromo
Vyhlídka Penanjakan Bromo se nachází ve výšce 2796 m n.m. Cesta vede údolím přes moře písku, dále prudkým stoupáním a několik kilometrů po hřebeni kaldery. Z vyhlídky budete mít celý národní park Bromo Tengger Semeru jako na dlani a zároveň zde najdete ideální místo k pozorování východu slunce.
Z Cemoro Lawang vede opravdu jen jedna cesta směrem na kopec Penanjakan Bromo, ideální je zvolit pohodlnou jízdu v jeepu. Druhá alternativa se nabízí v podobě terénní motorky, což ovšem vyžaduje určité zkušenosti s řízením jednostopého vozidla v hlubokém písku.
Trasu jsem zvládl absolvovat i na skútrech Honda Vario a Yamaha nMax, ale předem upozorňuji, že se jedná o hardcore variantu a je téměř jisté, že několikrát zapadnete do hlubokého jemného písku. Skútr lze vysvobodit pouze tlačením za pomoci citlivého ovládání plynu, nebo s pomocí druhé osoby.
Moře písku
Dalším místem na trase výletu kalderou Bromo je moře písku. Černý písek smíchaný se sopečným popelem pokrývá plochu 6290 ha a to už je řádně velká oblast. Kalderu protíná několik cest, využívaných převážně jeepy. V některých místech je písek hodně hluboký a kola se hluboce zapadají. Příznivci terénních motocyklů si rozhodně přijdou na své.
Výhoda je, že pád není bolestivý. Před několika lety jsem se nechal svézt mořem písku ve směru k Teletubbies Hill, písek je v tomto směru výrazně hlubší a jízda dobrodružnější. V jednom úseku řidič vjel do hlubokého písku příliš rychle, zadní kolo sklouzlo ke straně a v okamžiku jsme leželi na zemi.
Písek se dostane úplně všude, do uší, nosu a také za oblečení. Sopečný prach náramně špiní a jemný písek se lepí na kůži.
Hučící jícen sopky bromo
Pokud podniknete výlet terénním autem, jeep zastaví na rozlehlém parkovišti, které není nic jiného, než obrovské uježděné pískoviště. Jednu z delších stran lemuje dlouhá řada warungů. Od parkoviště je kráter vzdálený další kilometr. Než stihnete udělat první krok z auta, uslyšíte od místních majitelů koní nabídku na svezení ke kráteru v koňském sedle.
Ať už se rozhodnete jít po svých nebo si pronajmete hřebce, pamatujte, že obvyklá cena je 150 000 IDR (240 Kč) za zpáteční jízdu. Majitel koně počká na úpatí kráteru Bromo, než se z okraje kráteru vrátíte. Neslyšel jsem, že by někdy došlo k nepříjemnosti, ale je zvykem za svezení platit až po návratu k jeepu.
Návštěvnicí kaldery na motorce, mohou pokračovat v jízdě přes mírně hluboký písek dalších 700 metrů, k parkovišti pro jednostopá vozidla a dále jít pěšky.
Než budete moci spatřit jícen sopky a nahlédnout do hučícího kráteru, musíte vystoupat 244 schodů. Každých 60 schodů lze využít odpočívadlo a nabrat ztracený dech. Podle mého pozorování, každý návštěvník alespoň jeden z odpočinkových výklenků k zastávce využívá.
Objevte další úžasná místa v Indonésii ⇒ 20 FASCINUJÍCÍCH MÍST NA LOMBOKU, KTERÁ BYSTE MĚLI VIDĚT
Po hraně kráteru se táhne pěšina v udusaném sopečném prachu. Vnější i vnitřní svahy jsou velice prudké a zvýšená opatrnost je zde skutečně nezbytná. Kráter lze obejít kolem dokola, ale čím více se vzdálíte od vstupního schodiště, tím náročnější a horší cesta je. Pokud se rozhodnete vydat se k jednomu ze dvou vrcholů, doporučuji zvolit pěšinu po vaší levici. Mějte na paměti, že z jícnu téměř bez ustání vychází kouř a jeho hustota a směr stoupání se mění zcela nepravidelně. Pokud vás zasáhne mohutný oblak sirného dusivého dýmu daleko od schodiště, může to být váš poslední husarský kousek.
Zdolejte sopku Batok
Bude-li stále překypovat energií, vydejte se na vrchol sopky Batok v těsném sousedství kráteru Bromo. Cestu k vrcholu nehledejte, žádná neexistuje, ale prozradím vám, kudy se na placatý vrcholek kopce vyškrábat. Trasu jsem červeně vyznačil na fotografii níže.
Nespoléhejte se, že byste mohli jít v něčích stopách. S největší pravděpodobností polezete po příkrém svahu sami.
Z parkoviště pro motorky se vydejte po písečné duně ke křovinami porostlé stráni. Protáhněte se mezi keři a stoupejte k vrcholu. Držte se na písečné hraně, chůze v hlubokém písku není snadná a mnohokrát se vám noha zaboří až po kotník. Ačkoliv vám to tak nebude vůbec připadat, věřte, že nejste první, kdo tudy jde. Přinejmenším já, několik dalších bláznů a místní věřící hinduisté absolvovali stejný očistec. Jako důkaz slouží fotka mé maličkosti u kamenného hinduistického oltáře na vrcholu.
Kopec není vysoký, je potřeba vystoupat jen několik set metrů, ale svah je hodně příkrý a terén velmi náročný. Za jasného dne, slunce situaci ještě výrazně ztěžuje.
Až stanete na plochém vrcholu sopky Batok a s pocitem vítězství se rozhlédnete po okolí, nezapomeňte si vyklepat z bot pískoviště. Další vysypete, až sejdete opět dolů.
Na výšlap si vezměte lahev s vodou, budete jí skutečně potřebovat.
Savana Teletubbies Hills
V jižní části kaldery Bromo, v místě, kde písek přechází v travnatou savanu, se ze zarostlé savany zvedají zaoblené kopce, připomínající scénu z úvodu anglického dětského televizního seriálu s názvem Teletubbies.
Z parkoviště pro auta, pod kráterem Bromo vede k travnaté savaně sedmikilometrová cesta mořem písku. Značná část trasy prochází hlubokým pískem a jeep je tedy nejlepší volbou k transportu. Po větší část roku jsou trsy trávy suché a savana má nádech žlutohnědé barvy. V období dešťů se krajina zazelená a nabízí neskutečnou podívanou.
Malebnou krajinu často navštěvují zamilované páry s fotografy a využívají zdejší krajiny k pořízení předsvatebních fotografií. Je docela možné, že se během návštěvy s některými setkáte.
Ceny a poplatky
Cestovat se dá opravdu levně a spoustu výdajů můžeme ovlivnit. Je na nás samotných, jaký způsob dopravy si zvolíme, zdali si dopřejeme luxus v drahém hotelu, kde stejně jen přespíme, nebo se spokojíme s levnějším typem ubytování, kde zrovna tak jen přespíme. Chutně se lze najíst v drahé restauraci, zrovna tak a možná ještě chutněji, se najíte v levném warungu, kam chodí převážně místní obyvatelé.
Některé výdaje však ovlivnit nemůže, jsou zkrátka pevně dané.
S návštěvou kaldery Bromo v Národním parku Bromo Tengger Semeru, je potřeba počítat s následujícími poplatky a cenami za vstupné.
Jakmile přijedete na okraj horské vesnice Cemoro Lawang, přivítají vás místní obyvatelé a hned po přátelském pozdravu od vás vyinkasují poplatek za vjezd do vesnice. Cizinci platí 20 000 IDR (32 Kč) a Indonésané 10 000 IDR (16 Kč). Pokud budete v obci pobývat více dní, během kterých podniknete výlety do okolí, třeba k populárním vodopádům Madakaripura, uschovejte si lístky, kterými se v dalších dnech prokážete při opětovném návratu do vesnice, aniž byste museli znovu platit za vstup.
Na opačném konci obce, před okrajem kaldery, se nachází vstupní brána do Národního parku Bromo Tengger Semeru. Ve všední dny je poplatek za vstup pro cizince ve výši 220 000 IDR (350 Kč), občané Indonésie platí pouze 29 000 IDR (46 Kč), v ceně vstupného je zahrnuto pojištění. Dále se účtuje poplatek za vjezd jednostopého vozidla 5 000 IDR (8 Kč), za auto 10 000 IDR (16 Kč) a pokud přijedete na koni, zaplatíte jen 1 500 IDR (2,40 Kč). Tak ne, abyste všichni dorazili na oři 😀
Jak jsem již zmínil výše, nejlepší ubytování je v Bromo Guest House z mnoha důvodů. Dalším hodnotným benefitem, který získáte, když se zde ubytujete na několik nocí, že ubytování se nachází za vstupní branou. Vstupné zaplatíte pouze jednou a v následujících dnech branou procházíte bez placení.
Z vesnice Cemoro Lawang do údolí kaldery Bromo vede několik cest, ne všechny jsou zpoplatněné. Pokud přijedete do obce poprvé, nejspíš tyhle tajné cestičky nezaregistrujete, ale opravdu tam jsou. Ostatně je na vás, jak se rozhodnete. Můj názor je však takový, že cena za vstup naprosto koresponduje s tím, co všechno v Národním parku uvidíte a zažijete. Cestování je jediná věc, za kterou platíme a přitom nás dělá bohatšími. V případě kaldery Bromo tohle rčení platí dvojnásob.
Ještě jedno důležité upozornění na závěr. V době covidové byla indonéskými úřady zavedena povinná online rezervace termínu návštěvy, kterou můžete vytvořit na webových stránkách Národního parku Bromo Tengger Semeru.
Pokud se Vám líbí sopky, podívejte se také na články ⇒ Na skútru k sopce Kelimutu a Jak se dostat k jezerům na sopce Kelimutu
Přeji všem hezké a bezpečné cestování!
Upozornění: Vezměte prosím na vědomí, že některé z výše uvedených odkazů mohou být přidruženými odkazy a bez jakéhokoliv navýšení vašich nákladů, vydělám provizi, pokud provedete objednávku. Doporučuji pouze mnou ověřené služby, produkty a společnosti, které roky používám, a příjem jde na náklady spojené se správou webu.
[…] Your Guide. Pokud se rozhodnete rezervovat výlet z Bali, doporučuji zvolit kombinaci Mount Ijen a Mount Bromo, abyste si mohli užít obě velkolepé sopky. Vzhledem k časové a vzdálenostní náročnosti […]