Klíčem k jakékoli cestě je chytrá práce se svými penězi – a to začíná ještě předtím, než vyrazíte na cestu! Je důležité vědět, jak si cestu rozvážit a naplánovat, aby vám cestou nevznikaly zbytečné výdaje navíc. Zde jsou moje nejlepší tipy a triky, jak ušetřit peníze na jakoukoli cestu – i když nevyděláváte spoustu peněz. Našel jsem spoustu způsobů, jak ušetřit peníze a vyrazit na cestu rychleji!

Vytáhněte list papíru a zapište si soubor svých výdajů: nájem / hypotéka, platby za auto, účet za kabelovou televizi, mobilní telefon, pojištění, platby za školu atd. Vyhodnoťte je.

Poté si zapište všechny své diskreční výdaje. To je to, co utratíte za jídlo, filmové večery, pití, nakupování, kávu od Starbucks, cigarety, lístky na sport, každodenní svačinu či polední oběd a další podobné věci. Pokud nevíte, za co utrácíte peníze, sledujte své výdaje za dvoutýdenní období, podívejte se, co utratíte, a vraťte se.

Vše podtrhněte a sečtěte to – jaký je výsledek? Pravděpodobně velká částka peněz.

A vsadím se, že bude mnoho výdajů, které jste si neuvědomili, že tam jsou. Finanční odborníci jim říkají „fantomové výdaje“ – nikdy nevíme, že tam jsou, protože výdaje jsou tak malé. Lidé krvácejí z peněz, aniž by si to uvědomovali. Koruna zde a koruna tam se sčítá. Dokonce i každodenní láhev minerální vody nebo sladká tyčinka může v průběhu roku udělat podstatný rozdíl.

Co to má společného s cestováním?

Jedním z hlavních důvodů, proč si myslíte, že nemůžete cestovat po světě, jsou peníze. „Nemohu si to dovolit,“ říkají mnozí lidé, „mám příliš mnoho výdajů.“ Většina z nás určitě má výdaje, které nemůžeme snížit (i když si pamatujte, že když cestujete po světě dlouhodobě, mnoho z těchto výdajů zmizí), ale pokud snížíme naše fantomové výdaje, snížíme naše stanovené náklady a najdeme další způsoby, jak ušetřit a vytvořit zdroje na cestování mnohem rychleji.

Stručně řečeno, pokud chcete začít více cestovat nebo ušetřit na konkrétní cestu, musíte si vytvořit rozpočet. Díky tomu uvidíte, kde můžete provádět škrty a kde se utrácí každý cent, který vyděláte.

Snížení denních výdajů, šetrnost a přechod na jednodušší způsob života vám umožní ušetřit peníze na své cestovatelské sny, aniž byste museli hledat další zdroje příjmu. Vím, že tyto tipy fungují, protože je také používám k udržení nízkých životních nákladů.

Samozřejmě, čím nižší je váš příjem, tím déle bude trvat, než ušetříte dostatek peněz na cestování. Ale déle neznamená nikdy. Trochu každý den, za čas vytvoří hodně.

Zde je několik jednoduchých a kreativních způsobů, jak snížit výdaje, vydělat peníze a vyrazit na cestu dříve:

1. Sledujte své výdaje

Jak bylo zmíněno v úvodu, většina lidí nemá rozpočet, takže první věcí, kterou musíte udělat, abyste ušetřili peníze, je vědět, kde je utrácíte. V době, kdy stačí kliknout na aplikaci a druhý den přijde nová televize, je snadné nemyslet na to, kolik utratíme. Vytvořte tabulku a sledujte všechny své výdaje. Jakmile svým výdajům začnete věnovat pozornost, budete pravděpodobně překvapeni, kam vaše peníze jdou. Nyní žiji v Indonésii a zde jsem zjistil a uvědomil si, že jsem utrácel neskutečné množství peněz za naprosto nepotřebné věci a služby, které jsem vlastně vůbec nepotřeboval.

2. Založte si oddělené bankovní účty

Finanční odborníci to již dlouho doporučují. Založte si samostatný bankovní účet a každý výplatní cyklus na jeden účet odložte určitý finanční obnos. Bez ohledu na to, kolik jste na daný účet odložili, vložení těchto peněz na samostatný bankovní účet znamená, že jsou pryč. Přemýšlejte o tom jako o prasátku. Hlavně nepodnikejte loupežné přepadení na tento váš účet, je to váš cestovní fond!

3. Snižte výdaje za kávu

Milujete kávu ze Starbucks? Starbucks miluje vaše peníze! Káva je denní výdaj, který tiše vyčerpává váš bankovní účet, aniž byste si toho vůbec všimli. Tato denní káva ve výši 100,- Kč vás stojí 3.000,- Kč za měsíc. Za rok to dělá 36.000,- Kč a za tuhle částku můžete v jihovýchodní Asii žít dva měsíce. Kafe ze Starbucks jsem použil, jen jako příklad, ale s cigaretami je to prakticky to samé

Co je důležitější: váš každodenní šálek Sturbucks kávy, nebo trávení více času na tropických plážích v Indonésii, nebo prozkoumávání džunglí na Borneu?

Jistě, vzdát se šálku kávy se zdá jako „hloupá“ věc, ale spočívá v tom velká užitečnost, protože velké věci se skládají z těch malých.

Právě teď však musíte dosáhnout cestovního cíle a každá koruna se počítá.

4. Naučte se vařit

Všichni musíme jíst, ale restaurace jsou drahé. Abyste udrželi nízký účet za jídlo, vařte častěji. Mnoho jídel jsem se naučil vařit už v útlém mládí a během života jsem seznam receptů, které zvládnu uvařit, výrazně rozšířil. Někdo by mohl namítat, že vaření zabere spoustu času a čas jsou přece také peníze, nemusíte být ani mistři v kuchyni. Existuje tisíc a jeden web o vaření, nespočet videí na YouTube a nepřeberné množství blogů o vaření, které vás naučí, jak vařit rychlá a zdravá jídla během 20 – 30 minut.

5. Zřekněte se vlastního auta

Mezi pojištěním, opravami, splácením půjčky a tankováním benzinu si uvědomíte, že auta jsou bláznivě drahá. Pokud je to možné, zbavte se svého vozu. Naučte se milovat autobus, jet metrem, jezdit na kole nebo chodit. Může to trvat déle, než se dostanete do práce veřejnou dopravou, ale tento čas můžete využít k plánování cesty, čtení, psaní nebo jiných produktivních činností.

Chápu, že tento tip nemusí být proveditelný pro každého, zejména pro ty v menších městech a na vesnicích, která nemají rozsáhlý systém veřejné dopravy.

S šířením služeb Uber, nebo dalších služeb jako je například sdílení jízd, navíc nikdy nebylo jednodušší najít dopravu ani v malých městech. Počítejte s tím, že tyto možnosti vás vyjdou mnohem levněji, než vlastnit auto.

6. Ušetřete za nákup paliva

Pokud se svého plechového miláčka nechcete, nebo nemůžete zbavit, ušetřete za nákup pohonných hmot.

Výdaje za palivo tvoří značnou část výdajů každého vlastníka vozidla. Naštěstí existuje spousta způsobů, jak na pohonných hmotách ušetřit! Nejprve pomocí aplikace PumpDroid nebo iPumpuj  najděte levný benzín ve vašem okolí. Zadruhé se zaregistrujte do všech hlavních věrnostních programů čerpacích stanic. Jako první na český trh přišla s věrnostním programem společnost Shell. Přehled odměn věrnostního programu si můžete prohlédnout na stránkách Shell Club Smart. Některé supermarkety mají také věrnostní programy, které nabízejí nákup levnějšího paliva.

7. Streamujte!

Ve věku bezplatného (a legálního) streamování televize není důvod, abyste utráceli měsíčně za kabelovou televizi. Zbavte se toho a sledujte vše online zdarma. Můžete také začít sdílet své náklady na streamování s přáteli nebo rodinou. Standardní cena Netflix se pohybuje v řádech několika stokorun za měsíc. Můžete rozdělit náklady na polovinu tím, že se rozdělíte s kamarádem, nebo s rodinou a ušetříte pár babek.

8. Pořiďte si novou platební kartu

Můžete si pořídit kartu debetní, kreditní, nebo obě. Kreditní karty většinou poskytují různé benefity, ať už se jedná o cashback, nebo vstup zdarma do některých letištních salónků. Jenže to má háček, utrácíte peníze, které vám nepatří. Zpravidla kreditní karty nabízí bezúročné období, ovšem pokud ve lhůtě dlužnou částku neuhradíte, začnou naskakovat nechutně vysoké úroky. Takže za mě kreditní karty nedoporučuji.

Většina lidí v dnešní době již nějakou debetní kartu vlastní, než vyrazíte do zahraničí, určitě si u své banky zjistěte, za jakých podmínek můžete svou kartu na své cestě používat. Buďte obezřetní, banky často vyzdvihují přednost výběrů z bankomatů ve světě zdarma, ale zamlčí zmínku o směnném kurzu, který si každá banka určuje sama.

Z vlastní zkušenosti mohu říct, že jsem tuhle chybu udělal také a naletěl jsem na výhodu bezplatných výběrů v zahraničí. Debetní kartou mBank jsem sice vybíral bez poplatku, zatímco za použití debetní karty od Equabank, si banka účtovala poplatek 9,-Kč za každý výběr. Logicky jsem tedy využíval kartu mBank. Po čase jsem udělal pokus, ve stejný čas jsem kartami mBank a Equabank, vybral ze stejného bankomatu částky 1.000.000,-IDR. Následně jsem zkontroloval výpis obou bankovních účtů. Milá mBank z účtu strhla 1.800,-Kč, zatímco Equabank jen 1.700,-Kč (včetně 9,-Kč poplatek). Chybami se člověk učí, než jsem tuto chybu odhalil, daroval jsem mBank cca 40.000,-Kč! A to se vyplatí.

Od té doby jsem začal hodně přemýšlet, jakou kartu k výběrům používat. Časem jsem dospěl k zjištění, že pro výběry z bankomatů v zahraničí, je nejvýhodnější karta Revolut a TransferWise (nově Wise).

9. Zaregistrujte se k odběru cestovních zpravodajů

Nikdo nemá rád nepořádek ve své doručené poště, ale přihlášením se do e-mailových seznamů od leteckých společností a cestovních společností získáte informace o všech prodejích na poslední chvíli nebo o speciálních nabídkách.

Zvažte také registraci na weby, jako jsou Levné letenky nebo Honzovy letenky. Shánějí nabídky a posílají je přímo do vaší doručené pošty – zdarma! Je pravděpodobné, že najdete úžasné nabídky!

10. Vybudujte síť kontaktů na Couchsurfing

Budování sítě kontaktů na Couchsurfing vám může pomoci spřátelit se s místními obyvateli a získat bezplatné ubytování, když cestujete.

Pokud jste jej však nikdy předtím nepoužili, možná nebudete mít mnoho odpovědí. Koneckonců, někdo, za koho se nikdo nezaručuje a nemá žádné recenze, není lákavým kandidátem. Ještě předtím, než vyrazíte na cesty, zaregistrujte se na Couchsurfing, vyhledejte si místní kontakty (ve vaší oblasti by měl být vždy alespoň jeden) a získejte si důvěru. Získáte přátele, přidáte se do profilů lidí a budete mít síť, kterou můžete využít, až přijde čas vyrazit.

11. Vyměňte žárovky

Elektřina stojí peníze,a protože se počítá každá koruna, použití energeticky úsporných žárovek sníží váš účet za energie. LED zdroje jsou levné a výměna pouhých pěti žárovek může výrazně snížit váš účet za elektřinu.

Navíc díky iniciativám v oblasti energetické účinnosti v některých státech vám mnoho elektrických společností poskytne slevu, pokud si koupíte zářivky! Nezapomeňte zkontrolovat, jaké slevy nabízí vaše místní energetická společnost bez ohledu na to, kde na světě žijete.

12. Nakupujte z druhé ruky

Proč platit plnou cenu, když můžete zaplatit polovinu? Používejte weby jako Bazoš (zlevněné knihy a elektronika), velkoobchodní weby, Facebook Marketplace a další. Velká i malá města mají obvykle obchody se Second hand zbožím, kde si můžete zakoupit oblečení. Jistě, nechcete kupovat všechno kupovat použité, ale určitě si můžete koupit velkou část použitých věcí!

Navíc je to dobré pro životní prostředí, protože dáváte věcem život navíc, než aby skončili na skládce!

13. Slevové kupóny

Kupóny a věrnostní karty – to vše snižuje cenu, pokud se zaregistrujete. Vystřihávání kupónů z letáků vám může evokovat chování 80-ti leté babičky, ale cílem zde je být skromný a ušetřit peníze, a kupóny s tím rozhodně pomáhají.

Mnoho obchodů s potravinami také nabízí elektronické kupóny založené na vašich nákupních aktivitách. Zaregistrujte se v místním obchodě s potravinami a získejte jejich věrnostní program a můžete snížit svůj účet za potraviny se slevami zaslanými e-mailem nebo přidanými přímo na vaši věrnostní kartu

Některé webové stránky poskytují cashback za nákupy provedené prostřednictvím jejich webových stránek. Jednoduše přesměrují na web maloobchodníka a ke sledování všeho používají soubor cookie. Tento způsob můžete také využít k rezervacím spojeným s cestováním a přitom stále získávat body a míle. Používám to i při rezervaci ubytování.

14. Prodejte své věci

Než jsem začal dlouhodobě cestovat, rozhlédl jsem se po svém bytě a viděl jen spoustu věcí, které jsem už nepotřeboval. Rozhodl jsem se prostě všeho nadbytečného zbavit. Nepotřebné věci prodávám a peníze používám na cestování. Koneckonců, dvě televize opravdu nepotřebuji a v sopečné kaldeře Bromo jsou stejně mnohem hezčí obrazy, než v televizi.

Weby jako Aukro nebo Bazoš jsou vynikajícími místy k prodeji vašeho nepotřebného spotřebního zboží.

15. Vypusťte filmy v kině

Nevím jak vy, ale filmy mi připadají směšně drahé. Může to stát i několik stokorun za lístek, a zrovna tolik utratíte za předražený popcorn a nápoje. Vyřaďte kino ze svého života, nebo si filmy vypůjčte online přes Netflix. Ať uděláte cokoliv, vynechání výletů do kina vám ušetří balík.

16. Přestaňte pít alkohol

Alkohol je drahý. Omezení vypitého množství bude mít pozitivní dopad na váš rozpočet. I když to nemusí platit pro všechny, ti z vás, kteří jsou bezstarostní, mohou o víkendu vyrazit se svými přáteli. Pijte, než půjdete do baru, nebo prostě nepijte vůbec. Snížení množství alkoholu, které zkonzumujete, je snadný způsob, jak ušetřit peníze.

17. Přestaňte kouřit

Kouření zabíjí nejen vás, ale i vaši peněženku. Krabička cigaret v hodnotě 100,-Kč, při denní spotřebě, činí 3.000,-Kč za měsíc. A rok má měsíců dvanáct. Zní to neskutečně, ale když mi kuřák řekne, že nemá peníze na cestování, musím se pousmát. Za 36.000,-Kč se dá pořídit opravdu skvělé cestovatelské dobrodružství se zážitky, které vám zůstanou na celý život. Pokud nechcete přestat kouřit pro své zdraví, udělejte to pro svůj výlet.

18. Přestaňte mlsat

Občerstvení sem a tam nejen přidá kalorie do pasu, ale také vyprázdní vaši peněženku – další příklad fantomových výdajů. Nemyslíme na ně moc, protože stojí tak málo, ale postupem času se sčítají a sníží naše úspory. Jíst plnější jídla během oběda a večeře a vyhnout se mlsání.

Pokud se chcete občerstvit, přineste si svačinu z domova a naplánujte si občerstvení předem. Tímto způsobem můžete koupit levnější a zdravější jídlo a vyhnout se nákupu chipsů, čokoládových tyčinek a jiných drahých kalorických jedů.

19. Pořiďte si opakovaně použitelnou láhev s vodou

Láhev na vodu na jedno použití je nejen škodlivá pro životní prostředí, ale také pro vaši peněženku. Jedna nebo dvě lahve s vodou denně po 10,-Kč za láhev, nasčítají 600,-Kč za měsíc. To je nejméně 7.200,-Kč ročně! Za tolik peněz můžete strávit týden na Bali!

Místo plastu si kupte opakovaně použitelnou láhev na vodu a naplňte ji vodou z vodovodu, nebo na tankovacích stanicích. Každý den se rozrůstá síť míst, kde si za drobný poplatek můžete doplnit svou lahev pitnou vodou. Každopádně pokud si budete chtít takovou lahev pořídit pro svou cestu, kupte si jí hned a zvykněte si lahev používat. Líbí se mi Lifestraw, protože má také vodní filtr.

***

Tyto tipy vám pomohou ušetřit desítky tisíc korun a vaše vysněná cesta bude brzy vypadat více jako realita, než pouhý sen. Vím, že některé z výše uvedených tipů jsou zřejmé, ale jsou to zjevné věci, o kterých přemýšlíme jen zřídka.

Nejdůležitější věcí, kterou můžete udělat, je sledovat své výdaje, protože situace každého člověka je jiná. Pro mě největší zjištění, ve smyslu „Páni, nemůžu uvěřit, že jsem za to utrácel tolik peněz“, bylo vlastní auto.

Sledujte své výdaje, odhalte vaše diskreční výdaje a zamyslete se nad nimi. Čím více jich odstřihnete, tím více peněz ušetříte a tím rychleji se budete moci vydat na cestu!

Chcete se podělit o své tipy a rady? Napište je do komentářů. Máte otázky? Využijte kontaktní formulář, budu se snažit Vám být nápomocný.

Chtěl bych vás požádat o sdílení. Pokud se vám obsah webu líbí, našli jste zde užitečné informace, nebo jste zde strávili příjemnou chvíli, vyberte si z ikon vlevo pro sdílení a prostřednictvím ikon vpravo nahoře můžete dát stránce „like“ třeba na Facebooku.

Přeji všem hezké a bezpečné cestování!

Upozornění: Vezměte prosím na vědomí, že některé z výše uvedených odkazů mohou být přidruženými odkazy a bez jakéhokoliv navýšení vašich nákladů, vydělám provizi, pokud provedete objednávku. Doporučuji pouze mnou ověřené služby, produkty a společnosti, které roky používám, a příjem jde na náklady spojené se správou webu.

Mohlo by se vám také líbit:

2 komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *